Sobota, 19 stycznia będzie w Polsce dniem żałoby narodowej. Żałoba narodowa została ogłoszona w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Decyzję taką podjął prezydent Andrzej Duda.

W tym trudnym momencie samorząd gminy solidaryzuje się z mieszkańcami Gdańska. Na znak żałoby w centrum Jarocina w piątek wywieszone zostaną flagi miejskie z kirem. Oflagowane zostaną: ulice Poznańska, Wojska Polskiego i św. Ducha, Al. Niepodległości, a także budynek magistratu oraz ratusz.

***

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, prezydent miasta został zaatakowany nożem. 27-letni napastnik wtargnął na scenę, zbliżył się do Adamowicza i zadał mu kilka ciosów nożem. Mimo pięciogodzinnej operacji i starań lekarzy, Paweł Adamowicz zmarł.

***

Żałoba narodowa ogłaszana jest przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobistości, z powodu wielkiej katastrofy lub wskutek tragicznych wydarzeń w kraju. Na czas jej trwania odwołuje się zazwyczaj imprezy masowe i widowiska rozrywkowe, zaleca się także powściągliwość w zachowaniu oraz ograniczenie emisji programów rozrywkowych, komedii w telewizji.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia