101 lat temu było powstanie, później spisano wspomnienia jarocińskich powstańców, które stały się inspiracją dla dramaturga Łukasza Pawłowskiego do napisania sztuki. Premiera spektaklu „Nie należy dłużej czekać” w reżyserii Piotra Kaźmierczaka odbyła się wczoraj w JOK Jarocin. W 101. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego zostanie pokazana w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Byli autentyczni powstańcy z Jarocina i z jarocińskiego 46. batalionu: Ignacy Adamczewski, Edmund Bembnista, Jan Bendlewicz, Stanisław Szymański, Barnard Wierzchowski. Była Albińska, żona Albina Albińskiego, w których domu przy ul. Wrocławskiej 26 powstała organizacja "Jedność". Przywoływany był druh komendant Gorzeński. W obsadzie aktorskiej znaleźli się zarówno zawodowi aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu, jak i aktorzy-amatorzy z Jarocina. 

"Nie należy dłużej czekać" to - jak napisano w podtytule - rzecz o bohaterstwie i krwi. Brzmi bardzo poważnie, bo temat jest poważny i został potraktowany poważnie, chociaż bez nadęcia, chwilami humorystycznie.

Kto nie był i nie widział, ten ma czego żałować. Będzie jednak szansa na obejrzenie sztuki przynajmniej jeszcze raz. Premierowy pokaz w JOK Jarocin widział Maciej Nowak – dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu i zdecydował, że w 101. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 27 grudnia 2019 roku, spektakl zostanie pokazany na scenie kierowanego przez niego teatru.

Organizatorem piątkowego spektaklu było Muzeum Regionalne w Jarocinie. Za produkcję odpowiadała Ilona Kaczmarek. Sztuka jest częścią projektu „Jarocinianie w powstaniu”, na który muzeum pozyskało dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” oraz z Gminy Jarocin.

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia