VIII spotkanie z cyklu "Wielcy mistrzowie i ich dzieła" poświęcone będzie Edvardowi Munchowi. Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza wszystkich wiernych słuchaczy na wykład, który odbędzie się 23 marca o godzinie 17.00 w Kawiarni FILMOWA- Kino Echo.

Malarstwo Edvarda Muncha dotyka podstawowych spraw ludzkiej egzystencji. Artysta w swoich obrazach powraca obsesyjnie do tematyki śmierci, samotności, bólu istnienia, melancholii i fatalistycznie pojętej miłości "Choroba, Szaleństwo i Śmierć - to anioły, które czuwały nad moją kołyską i towarzyszyły mi przez całe życie". Edvard Munch 

Artystę interesował przede wszystkim człowiek, jeśli na jego obrazach pojawił się pejzaż, miał on odniesienie psychologiczne. Pisano, że twórca "przekształcał sceny w krajobrazy duszy". Pesymistyczny światopogląd malarza znalazł najdoskonalszy wyraz w cyklu obrazów zatytułowanych "Fryz życia" opartym na osobistych przeżyciach. Należy do nich jego najsłynniejszy obraz "Krzyk". Dzieło uważane za przejmującą wizję ludzkiego bólu i rozpaczy.Za pomocą wizerunku krzyczącej postaci-przypominającej jednocześnie głowę embrionu i czaszkę, Munch w sugestywny sposób wyraził przepełniającą naturę grozę i budzone wobec niej uczucie rozpaczy. Wrażenie nerwowego napięcia potęgują rozchodzące się jakby na zasadzie rezonansu faliste linie pejzażu. Nieodparte odczucie przeszywającego powietrze krzyku powstało w wyniku wykorzystania ekspresyjnych właściwości koloru i przebiegu rytmicznych i falistych linii. Edvard Munch obsesyjnie odtwarzał główny motyw obrazu wielokrotnie w postaci litografii, drzeworytów oraz na płótnie. Jak sam napisał, pragnął namalować "prawdziwego człowieka, który oddycha i czuje, cierpi i kocha". 

Wyrażająca neurotyczne nastroje sztuka Muncha zyskała sławę między innymi za przyczyną Stanisława Przybyszewskiego, który był jej orędownikiem nie tylko wśród polskich modernistów, lecz także przede wszystkim w Niemczech, gdzie stała się na początku XX wieku ważną inspiracją ekspresjonistów. 

Dziewiąty, przedostatni wykład z cyklu "Wielcy mistrzowie i ich dzieła" poświęcony będzie Pablo Picasso, twórcy, który był najwybitniejszą indywidualnością artystyczną XX stulecia. Spotkanie odbędzie się 4 maja o godzinie 17.00 w Kawiarni Filmowa-Kino Echo. Komentarze

Wspierane przez Disqus
Konsultacje Spoeczne

Kategorie aktualności

Wydarzenia