30 listopada (sobota) w Auli Zespołu Szkół nr 1 pokazany zostanie spektakl „Tu Mówi Chór” – głośny i nagradzany na festiwalach projekt Marty Górnickiej z Instytutu Teatralnego

                Wielki Teatr w Małym Mieście to projekt stowarzyszenia JAROCIN XXI, w ramach którego od ośmiu lat pokazywane są spektakle, dla których scenę stanowią otwarta przestrzeń miejska (targowisko, parkingi, rynek) i nieodstępne na co dzień obiekty zamknięte (hale naprawcze, nieczynny market, parowozownia).  Założeniem Wielkiego Teatru w Małym Mieście w 2013 roku jest prezentacja spektakli które stanowią swoiste głosy ludzkich losów, na zakończenie projektu będzie to głos kobiet.

     CHÓR KOBIET to nowoczesna forma teatru chórowego. Libretto spektaklu jest kolażem tekstów kultury. Fragmenty Antygony, dzieł Agambena, Barthesa, Jelinek, Butler, CHÓR miksuje z frazami codziennego języka, sloganami reklamowymi, przepisami kulinarnymi, dźwiękiem komputera, cytatami z filmów i baśni.

     Nowoczesny chór tragiczny tworzony jest przez kobiety różnych zawodów i w różnym wieku. Podważa klisze językowe i odsłania język w jego ideologicznym wymiarze, przemawia słowami tekstów wykluczonych.

     Dramat nowożytny zerwał z chórem, przez co pozbawił sie pewnego wymiaru tragiczności. Musimy przywrócić chór scenie, znaleźć nowe formy jego teatralnej obecności; musimy przywrócić kobiety chórowi. CHÓR KOBIET będzie krzyczał, szeptał i śpiewał. Słowa potraktuje jak muzykę. Język przemieni w głos – uruchomi jego subwersywna siłę.

Marta Górnicka

     Projekt stowarzyszenia JAROCIN XXI został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Jarocin,  Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

     Sobota, 30 listopada, godz.: 18:00, AULA ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 w JAROCINIE. Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż do 24 listopada) 20 zł (od 25 listopada) do nabycia w kasie kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem. 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia