Delegacja Gminy Jarocin uczestniczyła w Dożynkach Opoczyńskich. Uroczystości w partnerskim mieście Jarocina miały szczególny charakter ze względu na towarzyszący im jubileusz 40-lecia Miejskiego Domu Kultury oraz 30-lecie Ceramiki Paradyż. Wydarzenia te odbyły się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Z okazji jubileuszu MDK odbył się koncert galowy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE.

Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obyczajów, który jest wpisany w tradycję polskiej wsi. Dożynkowy wieniec i bochen chleba symbolizują wspólnotę oraz solidarność międzyludzką. Taka właśnie solidarność powstała na bazie dramatycznej, wspólnej historii, która połączyła mieszkańców Opoczna i Jarocina. 80 lat temu, w nieludzkich okolicznościach II wojny światowej, kilka tysięcy mieszkańców powiatu jarocińskiego zostało wysiedlonych do Generalnego Gubernatorstwa, w tym przede wszystkim na Ziemię Opoczyńską. To tutaj całe rodziny musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa. Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wysiedlili z powiatu jarocińskiego ponad 3.600 osób. Mimo dramatycznych okoliczności był to czas nawiązywania osobistych relacji, zakładania nowych rodzin, niektórzy już bowiem nigdy nie wrócili w nasze strony.

Wspólna historia łączy nasze miasta do dziś. - Jesteśmy dumni z tego, że tak wiele dobra połączyło nasze miasta, że dziś, po 80-ciu latach ta solidarność jest kontynuowana. Stąd nasza obecność na Święcie Plonów w Opocznie, a wcześniej obecność przedstawicieli Opoczna na Dożynkach w Radlinie – powiedział obecny na uroczystościach Rajmund Banaszyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Jarocinie. - Wspaniała polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem, gdyż ten gest jest wyrazem przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Wspólnie uczyńmy wszystko, aby ten symboliczny chleb zawsze dzielony był sprawiedliwie, aby wystarczyło go dla każdej rodziny - podkreślił Rajmund Banaszyński.

Film z wydarzenia możesz zobaczyć tutaj

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia