Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza na prelekcję Macieja Bartona pt. „Wspomnienie Paschalisa Radolińskiego – smakosza czy kronikarza?” Odbędzie się ona w czwartek 17 października o godzinie 17.00 w Pałacu Radolińskich.

Paschalis to mało znany, choć niezwykle interesujący, przedstawiciel rodu Radolińskich. W historii zapisał się dość niechlubnie. Stanisław Karwowski, badacz dziejów tej rodziny, napisał o nim: „Pozostawił po sobie przygnębiające wspomnienie, ponieważ w roku 1792 przystąpił do Targowicy, której to następstwem był drugi rozbiór Polski”.

Paschalis Radoliński urodził się w 1753 r. jako syn Jana Radolińskiego i Anieli Hozyuszówny. Był dziedzicem Pieruszyc. Dobrze rozwijała się jego kariera urzędnicza. Pełnił m.in. funkcję notariusza grodzkiego kaliskiego oraz rejenta grodzkiego w Pyzdrach. Zmarł w 1828 r. w Jarocinie. Został pochowany na miejscowym cmentarzu przy kościele pw. św. Marcina, choć śladów jego grobu nie można było znaleźć już na początku XX w. Pozostała nam jednak po Paschalisie niezwykle interesująca spuścizna dokumentalna. W Archiwum Państwowym w Poznaniu zachowały się jego notatki osobiste, korespondencja, modlitwy, a także… przepisy kulinarne z końca XVIII w. Szerzej o kuchni Paschalisa, a także o nim samym, dowiedzieć się będzie można na czwartkowym wykładzie.

Prelegent Maciej Barton jest z wykształcenia leśnikiem, z zawodu kucharzem, a z zamiłowania historykiem. Obecnie pracuje jako szef kuchni w Ostoi Chobienice w Wielkopolsce, pielęgnując kuchnię regionalną. Zaangażowanie w dbałość o dziedzictwo kulinarne doceniają nie tylko jego goście, ale rozliczne prestiżowe przewodniki i czasopisma, przyznając tytuły Szefa Kuchni Tradycyjnej. Swoje zadania Maciej Barton wykonuje na tyle skrupulatnie, że otwiera przewód doktorski o historii kuchni wielkopolskiej, poddając wnikliwej analizie kulinarną pamięć w dworach i pałacach. Przedmiotem jego badań jest m.in. działalność Paschalisa Radolińskiego i jego pisma kulinarne.

 

 

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia