80 lat temu zmarł pierwszy przewodniczący rady miejskiej wolnego Jarocina.

Tomasz Jachowski zmarł po kilkumiesięcznej chorobie w wieku 74 lat. Był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy Jarocina w okresie zaborów i w czasie budowania niepodległej Ojczyzny. To wyjątkowa postać. W pełni oddany sprawom jarociniaków i miasta, cieszący się autorytetem wśród mieszkańców Jarocina, Honorowy Obywatel Jarocina.

Tomasz Jachowski, po odzyskaniu niepodległości w 1919r., pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Jarocinie. W pierwszym okresie po odzyskaniu niepodległości, mieszkańcy Jarocina spontanicznie zdejmowali tablice z niemieckimi nazwami ulic i zanosili je do przewodniczącego rady. Okazywali w ten sposób przypominali o konieczności zmiany nazw jarocińskich ulic. Tamto wydarzenie tak wspominał po latach jarociński historyk  Kazimierz Matuszewski: „W pamięci wielu z nas żyje jeszcze słoneczny ranek lutowy czy marcowy 1919 roku, kiedy to przed mieszkaniem śp. prez. Tomasza Jachowskiego znalazły się narożne tabliczki z niemieckimi nazwami ulic Jarocina. Czas bowiem już był, po kilkumiesięcznym bytowaniu, na usunięcie tych zewnętrznych oznak niewoli. Pojawiło się to dążenie do spolszczenia naszego miasta, o przewadze dotąd niemieckiej. Wkrótce też potem, 25 kwietnia 1919 roku, Rada miejska uchwaliła nowe, polskie nazwy ulic.”

 Cześć Jego Pamięci! 

Poświęćmy chwilę refleksji, wspominając autorytety życia publicznego Jarocina z okresu pierwszych lat niepodległości - niezwykle trudnych czasów czasów…

Przygotował: Andrzej Gogulski

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia