Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, wybory prezydenckie odbędą się z zachowaniem szczególnego reżimu sanitarnego. Na wyborców będą nałożone specjalne obowiązki. Zobacz, o czym należy pamiętać w trakcie oddawania głosu.

W najbliższą niedzielę, 28 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. To pierwsze takie wybory w historii, kiedy będą nas obowiązywać surowe wymogi sanitarne. 

Podstawowym obowiązek w czasie pandemii jest zachowanie odpowiedniego, co najmnie 1,5-metrowego dystansu społecznego oraz zasłanianie ust i nosa. Maseczkę ochronną powinniśmy mieć na twarzy jeszcze przed wejściem do środka, gdzie każdy wyborca będzie mógł skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk. W czasie sprawdzania tożsamości przez członka obwodowej komisji, wyborca zostanie poproszony o chwilowe zdjęcie maseczki. Jeśli chcemy uniknąć takiej sytuacji, to rozwiązaniem może być wykorzystanie przyłbicy zamiast maseczki.

Rozporządzenie regulujące reżim sanitarny w czasie wyborów nie wspomina o obowiązku posiadania własnego długopisu. Krajowe Biuro Wyborcze zachęca jednak do tego, aby do lokalu wyborczego zabrać ze sobą własny długopis. Jeśli jednak tego nie zrobimy, to w lokalu bez problemu znajdziemy długopisy, które będą regularnie dezynfekowane.

Kiedy przed lokalem powstanie kolejka, oczekujący w niej wyborcy zobowiązani są zachować dystans społeczny. Zasada ta nie dotyczy członków rodziny i osób wspólnie zamieszkującymi. 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia