Członkowie Komisji Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski gościli wczoraj, w ramach wyjazdowego posiedzenia, w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Komisja przyjechała do naszego miasta na zaproszenie burmistrza Adama Pawlickiego.

- Członkowie komisji byli zainteresowani spichlerzem i chcieli zobaczyć to wyjątkowe muzeum - mówi Zdzisława Pilarczyk, jarocińska radna i przedstawicielka gminy Jarocin w SGiPW. – I jedno stwierdzam z całą pewnością – są pod ogromnym wrażeniem tego miejsca – podkreśla radna.    

W czasie obrad komisji zastępca burmistrza Jarocina, Robert Kaźmierczakprzedstawił wyniki badań przeprowadzonych w ramach Jarocińskiego Kongresu Kultury, które objęły analizę stanu i specyfiki lokalnego sektora kulturalnego oraz przedstawienie rekomendacji dla rozwoju kulturalnej sfery publicznej na terenie gminy. O Spichlerzu Polskiego Rocka jako mechanizmie budowania tożsamości kulturowej społeczności lokalnej oraz  jako produkcie turystyki kulturowej mówił dyrektor muzeum, Sebastian Pluta. Członkom komisji przedstawiana została droga, którą Jarocin musiał przejść, aby móc stworzyć nowoczesne muzeum poświęcone historii muzyki rockowej w Polsce – od pomysłu powstania spichlerza, przez pozyskanie dofinansowania i tworzenie ekspozycji. Zwieńczeniem posiedzenia wyjazdowej komisji w Jarocinie było zwiedzanie ekspozycji w spichlerzu.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski jest jedną z największych regionalnych organizacji jednostek samorządu terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej. Działa od 1991 roku i skupia 103 gminy i 13 powiatów z terenu Wielkopolski. Stowarzyszenie działa na rzecz integracji poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego. Stanowi forum wymiany doświadczeń i inicjatyw skierowanych na rozwój Wielkopolski. - W zasadzie spotykamy się podczas wyjazdowych posiedzeń w gminach członkowskich, a tylko sporadycznie - w Poznaniu. Niedawno gościliśmy w Nowym Tomyślu, gdzie rozmawialiśmy o aktywizacji seniorów czy w bibliotece wojewódzkiej w Poznaniu, gdzie dyskutowaliśmy o funkcjonowaniu książnic, gdzie podkreślano znaczenie przekształcenia bibliotek szkolnych w Jarocinie -  tłumaczy Zdzisław Pilarczyk, która reprezentuje gminę Jarocin w SGiPW już trzecią kadencję.  


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia