Jaką rolę pełniła architektura w polityce germanizacji polskich ziem? Jak Niemcy wyobrażali sobie Jarocin i co ich zdaniem należało w nim zmienić? Kto był autorem projektów i na ile udało się je zrealizować? Czy to „małe wschodnioniemieckie miasto" wyróżniało się w ich oczach na tle innych miast wielkopolskich? Na te i inne pytania, już w najbliższy wtorek w jarocińskim muzeum, odpowie dr Aleksandra Paradowska.

Tematem prelekcji zatytułowanej  „Architektoniczny porządek" w "małym, wschodnioniemieckim mieście”. Niemieckie plany przebudowy Jarocina z okresu okupacji” będą niemieckie projekty zmiany oblicza Jarocina, pokazane na tle projektów planowanych przez Niemców zmian.

Aleksandra Paradowska jest autorką publikacji poświęconych architekturze międzywojennej, w tym książek: „Przeciw chorobie. Architektura szpitalna Wielkopolski w dwudziestoleciu międzywojennym” (Poznań 2015) oraz „Na Starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy” (wraz z Piotrem Kordubą, Poznań 2012). Wykład jest związany z przygotowywaną książką, poświęconą architekturze z okresu okapacji.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 listopada o godz. 16.30 w jarocińskim muzeum (ratusz, II piętro). Wstęp wolny.

 

 

Projekt przebudowy jarocińskiego ratusza z okresu okupacji.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia