Gmina Jarocin wystąpiła ze Stowarzyszenia Gmin, Powiatów i Województw „DROGA S11”. Fakt ten, bez głosu sprzeciwu, potwierdziła na ostatniej sesji Rada Miejska w Jarocinie. Powodem wystąpienia jarocińskiego samorządu ze struktur organizacji są działania inicjowane przez prezesa stowarzyszenia, Wojciecha Jankowiaka. W ocenie burmistrza Jarocina, mają one charakter walki politycznej. - Metody i przedsięwzięcia stosowane przez stowarzyszenie „Droga S11” w ostatnim czasie znacznie odbiegają od naszych standardów. Są to działania o podłożu politycznym i nie chcemy, żeby Gmina Jarocin brała w nich udział – informuje burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

W połowie maja ubiegłego roku prezes stowarzyszenia "Droga S11" zorganizował blokadę drogi w Pile. Działo się to tuż przed XI walnym zebraniem członków stowarzyszenia. W kwietniu tego roku na ulicach Warszawy stowarzyszenie rozpoczęło negatywną kampanię bilbordową. Na nośnikach pojawiły się hasła obojętność czy bezczynność. Zadaniem władz stowarzyszenia jest to element lobbowania na rzecz budowy drogi. Na tym prezes Jankowiak nie kończy i już planuje kolejny – jak to nazywa - „event”, tym razem w Warszawie. – Dla mnie to ewidentne wykorzystywanie stowarzyszenia do doraźnej polityki, co nie powinno mieć miejsca, ponieważ nie taki był cel stworzenia stowarzyszenia – podkreśla burmistrz. Do protestu, który „ma zwrócić uwagę” na potrzebę budowy ekspresówki, prezes stowarzyszenia, Wojciech Jankowiak zaprosił wszystkich samorządowców skupionych w stowarzyszeniu. Wiec ma się odbyć w stolicy na początku września. – Uważam, że termin ten nie jest przypadkowy i potwierdza polityczny charakter działań pana Jankowiaka, członka PSL, któremu nie jest po drodze z obecnym rządem. Jestem pewien, że są podyktowane zbliżającymi się wyborami samorządowymi – podkreśla Adam Pawlicki.

8 września 2015 roku droga S11 została wpisana do rządowego programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2020. Po wyborach parlamentarnych w 2015 roku,  samorządowcy bali się, że nowy rząd zepchnie tę inwestycję na margines. Stało się jednak odwrotnie. W ostatnim czasie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła konsultacje dotyczące dalszego przebiegu drogi ekspresowej S11, w których aktywnie uczestniczy Gmina Jarocin. – Jeśli chodzi o S11 w Wielkopolsce, to jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji projektowej, wyznaczania studium korytarzowego, czyli wyznaczenia korytarzy, w których planowana droga S11 będzie przebiegała – informuje Alina Cieślak, rzecznik prasowy GDDKiA w Poznaniu.  - Stanowi to znaczny postęp w stosunku do działań rządu PO-PSL, który w czasie 8-letniej kadencji w tym zakresie nie zrobił praktycznie nic. Dopiero tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku budowa całego przebiegu drogi S11 została wpisana do rządowego programu budowy dróg – przypomina burmistrz Jarocina.

Droga S11 to jedno z głównych połączeń komunikacyjnych Wielkopolski. Póki co na większości odcinków krajowa jedenastka to jednak droga dwupasmowa. W ciągu drogi S11 w naszym regionie powstały obwodnice: Jarocina, Ostrowa czy Kępna. - Na dostosowaniu drogi S11 do parametrów drogi ekspresowej zależy nam tak samo mocno, jak przed powstaniem obwodnicy Jarocina, szczególnie na wybudowaniu odcinka od Jarocina do A2 i Poznania – podkreśla burmistrz Jarocina. - Jako samorząd nadal będziemy podejmowali działania, popierające budowę drogi ekspresowej S11, jednak już poza stowarzyszeniem – podkreśla włodarz gminy Jarocin. Cała ekspresówka  ma mieć ok. 550 km, z czego najdłuższy odcinek, blisko 300-kilometrowy będzie przebiegł przez Wielkopolskę. 

Gmina Jarocin była członkiem Stowarzyszenia Gmin, Powiatów i Województw „Droga S11” od 2006 roku. O wystąpieniu ze stowarzyszenia, bez żadnego sprzeciwu, zdecydowała Rada Miejska w Jarocinie. – O tym, że działania stowarzyszenia nabrały charakteru politycznego musi zdawać sobie sprawę nawet tych dwoje radnych, partyjnych kolegów pana Jankowiaka, którzy w czasie głosowania uchwały wstrzymali się od głosu – podkreśla burmistrz.

 

 

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia