Od piątku, 17 lipca do niedzieli, 19 lipca, przy głównym wejściu na teren pola festiwalowego, działał będzie punkt rejestracji w ramach „Dni Dawcy Szpiku podczas Festiwalu w Jarocinie”. Chętni będą mogli zgłaszać się od godziny 14:00 do 19:00.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczpienie szpiku do dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, przy współpracy z  Panią Marleną Stachowiak-Pawlik oraz grupą pozostałych osób działających jako Wolontariusze przeciwko białaczce Jarocin i okolice, organizuje Dni Dawcy Szpiku podczas Festiwalu w Jarocinie”.

   
Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja dla potencjalnego dawcy jest BEZPŁATNA. Wszystkie koszty rejestracji wynoszące 250 zł pokrywa Fundacja DKMS Polska ze środków własnych pochodzących z darowizn od osób prywatnych i instytucji. Liczy się każda złotówka. Darowiznę można wrzucać do puszki dostępnej w punkcie rejestracji lub przekazać na nr konta – więcej informacji na stronie: http://www.dkms.pl/pl/przekaz-darowizne. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jako niezależna organizacja typu non-profit,  a działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 713 000 (maj 2015 r.) potencjalnych dawców szpiku, a już 2066 (maj 2015 r.) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Kontakt:
Marek Makowski – Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska,
marek.makowski@dkms.pl, tel. Tel:. +48 22 882 95 59


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia