Prace w ramach rewitalizacji w dwóch jarocińskich parkach idą pełną parą. Park Radolińskich częściowo przekształcił się w plac budowy. I choć zakończenie wszystkich prac w tym miejscu zaplanowane jest na jesień przyszłego roku, już teraz widoczne są pierwsze ich efekty. Kończy się budowa drogi przez park, wiodącej od ul. Kasztanowej w kierunku ul. św. Ducha. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą to w grudniu zostanie oświetlona pierwsza część parku oraz zakończą się prace modernizacyjne przy stawie.

Nowa nawierzchnia na głównej alei 

W Parku Radolińskich kończy się budowa alei głównej - od ul. Kasztanowej do ul. Zamkowej i samej ul. Zamkowej. Nowa nawierzchnia wykonana jest z dwóch rodzajów kostki - granitowej łupanej oraz granitowej ciętej. Większość wykonana jest z kostki łupanej, a 1,5-metrowy pas - z kostki ciętej. – Część nawierzchni została wykonana z innego rodzaju kostki tak, aby ułatwić poruszanie się rowerzystom, pieszym, zwłaszcza paniom w butach na wysokich obcasach, ludziom na wózkach inwalidzkich czy osobom, które poruszają się z wózkami dziecięcymi – wyjaśnia zastępca burmistrza Jarocina Robert Kaźmierczak. O nową nawierzchnię wzbogaci się także ul. Zamkowa.  W pierwszym etapie prac została wymieniona tu sieć wodociągowa. W tej chwili jest budowana nawierzchnia jezdni, chodników i miejsc parkingowych, których będzie więcej, niż było do tej pory. - Przy okazji tych prac zostanie odtworzone historyczne wejście do parku w aleję lipową, prowadzącą wprost na wejście główne do ruin kościoła Św. Ducha, które było do tej pory nieczytelne – informuje Robert Kaźmierczak. Cała droga – od ul. Kasztanowej do ul. św. Ducha - będzie miała także zupełnie nowe oświetlenie oraz zostanie objęta siecią miejskiego monitoringu. – Dzięki temu ta część parku stanie się znacznie bezpieczniejsza niż do tej pory. Monitoring będzie służył również do tego, aby tych wszystkich którzy będą wjeżdżać do parku samochodami, mimo obowiązujących tam zakazów, karać mandatami – mówi zastępca burmistrza i podkreśla: - Nadal nie będzie można jeździć samochodami po parku. Jest to park zabytkowy, a niestety zbyt często wielu osobom mylił się z parkingiem.

Efekty prac przy stawie zobaczymy późną wiosną

W Parku Radolińskich kontynuowane są prace w obrębie stawu. Wyczyszczony i odmulony został nie tylko duży staw, ale także mały staw oraz koryto Lipinki. Na dużym stawie zainstalowane zostały umocnienia z mat kamiennych. W tej chwili firma montuje, na samej górze tych umocnień, wały z nasadzoną roślinnością. Efekty tych prac zobaczymy dopiero późną wiosną, kiedy te kilka gatunków roślin, rozkwitnie. Między innymi tatarak, niezapominajka błotna, żabieniec ozdobią brzegi obu stawów. Zgodnie z planem prace przy stawie mają zakończyć się w grudniu. Z kolei na Lipince - między mostem przy ul. Św. Ducha a dużym stawem - są budowane umocnienia brzegów i dna. W tym przypadku zastosowano technologię, dzięki której woda, wpływająca do stawu nie tylko wytraci prędkość, ale  będzie napowietrzana.

Będzie jaśniej i bezpieczniej

Na terenie całego Parku Miejskiego w Jarocinie rozprowadzana jest obecnie sieć oświetlenia. Modernizacja i przebudowa linii oświetleniowych w parku wsparta została blisko 1,3 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek gminnej spółki, Zakładu Usług Komunalnych otrzymał dofinansowanie w formie preferencyjnej pożyczki. W ramach inwestycji powstanie tu czterokrotnie więcej latarni w porównaniu ze stanem  obecnym. Będą to LED-owe punkty oświetleniowe - energooszczędne, inteligentne, pozwalające na ściemnianie natężenia światła w godzinach nocnych. Dzięki zastosowaniu tej technologii koszty oświetlenia parku, po wykonaniu inwestycji, będą, według szacunków, niższe niż w tej chwili przy znacznie mniejszej liczbie przestarzałych lamp. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą na terminowe wykonanie zadania, pierwsza część parku może być oświetlona jeszcze w grudniu. Chodzi o obszar między ul. Poznańską, a Pałacem wokół stawu, wzdłuż alei od ul. Kasztanowej do ul. Zamkowej oraz od pałacu do chodnika, który prowadzi do Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie. Oświetlenie w drugiej części parku, czyli od chodnika do boisk treningowych, zostanie wykonywane w przyszłym roku.

Kolejne inwestycje w planie 

Na tym jednak gmina nie kończy rewitalizacji Parku Radolińskich i już przygotowuje się do ogłoszenia kolejnych przetargów. Pierwszym z nich będzie postępowanie na prace pielęgnacyjne, związane z wycinką drzew w części leśnej parku, czyli od chodnika między ul. Kasztanową a szkołą nr 5 w kierunku boisk treningowych. Jest to obszar, na którym występuje  bardzo dużo chorych drzew, zwłaszcza iglastych, które są zjadane przez korniki. Stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa osób tam przemieszczających się, dlatego muszą zostać usunięte. W ramach tych prac na terenie całego Parku Radolińskich zamontowanych zostanie ponad 80 budek lęgowych dla ptaków. Pojawią się one jeszcze w okresie zimowym, tak aby na wiosnę w zasiedliły się w nich ptaki.

Natomiast na wiosnę rozpoczną się prace związane z nasadzaniem drzew, krzewów i zieleni niskiej w parku. Prowadzone będą także prace przy parkowej alei grabowej, najdłuższej w Europie, tak aby podkreślić jej układ. W bardzo wielu miejscach park zostanie odgrodzony od swojego otoczenia żywopłotem grabowym. - Chodzi o to, aby osoby, przebywające w parku nie widziały samochodów na przylegających ulicach, budynków szkolnych czy boisk treningowych. Założenie jest takie, że tymi żywopłotami wysłonimy wszystko to, co jest  poza parkiem. Natomiast wysokość tych żywopłotów grabowych będzie taka, aby idąc ul. Kasztanową, ul. Św. Ducha czy ul. Poznańską widzieć to wszystko, co się w paku zmienia – wyjaśnia zastępca burmistrza. Także wiosną przebudowane zostaną wszystkie pozostałe parkowe alejki. – Bardzo proszę o wyrozumiałość wszystkich tych, którzy spacerują po parku i mają pewien dyskomfort związany ze stanem nawierzchni alejek, po tym jak firma rozprowadziła kable do oświetlenia. Nie ma sensu ich teraz naprawiać, ponieważ już za kilka miesięcy te aleje będą miały całkowicie nową nawierzchnię – mówi Robert Kaźmierczak.

Zakończenie wszystkich prac w Parku Radolińskich planowane jest jesienią 2019 roku. – Wtedy będzie to zupełnie inny park.  To nad czym  już intensywnie pracujemy, uzupełnione zostanie elementami małej architektury, jak nowe ławki czy kosze na śmieci. Bardzo wiele osób pyta, czy zostanie przywrócony zegar słoneczny. Mogę uspokoić i powiedzieć, że zegar słoneczny będzie, ale poza nim w Parku Radolińskich znajdzie się jeszcze więcej atrakcji, które będą do tego parku przyciągały mieszkańców – podsumowuje Robert Kaźmierczak.

 


Park Gorzeńskiego: Pomnik dowódcy w otoczeniu powstańców


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia