Logo miejscowosci Jarocin
KOMUNIKATY

Ważne

  • Informacjeangle-down
  • Gminaangle-down
  • O Jarocinieangle-down
  • Kup Bilet
  • E-Urząd
Twoje sugestie
Masz sugestie? Uwagi? Propozycje co do działania serwisu? Napisz!
2024-06-17 13:00:00

EKOświętowanie po raz szósty

EKOświętowanie po raz szósty

Za nami wielkie jarocińskie EKOświętowanie. Podczas pikniku z mnóstwem atrakcji rozstrzygnięta została VI edycja konkursu „Region czysty na 6”. Wzięły w nim udział szkoły i przedszkola z 23 gmin, włączając się w zbiórkę drobnej elektroniki, aluminiowych puszek, baterii oraz plastikowych nakrętek. 

W tegorocznej VI edycji konkursu „Region czysty na 6” wzięło udział aż 101 placówek oświatowych z terenu 23 gmin należących do Porozumienia Międzygminnego. Łącznie, w realizację przedsięwzięcia zaangażowało się ponad 16 tysięcy uczniów. W tym roku w ramach konkursu uczniowie zbierali drobną elektronikę, aluminiowe puszki oraz baterie. W drugim etapie dodano - na prośbę placówek oświatowych - zbiórkę nakrętek. Wspólnymi siłami udało się zebrać ponad 41,5 tony surowców. Wśród nich: 12,5 tony drobnej elektroniki, niemalże 7 ton plastikowych nakrętek, ponad 20 ton baterii oraz prawie 2 tony aluminiowych puszek.

Szkoły i przedszkola z terenu naszej gminy zebrały ponad 7 ton odpadów, uzyskując wysokie lokaty w konkursowej klasyfikacji:
Niepubliczne Przedszkole Geometryczny Świat w Jarocinie - III miejsce w kategorii najlepsze placówki oświatowe: największa ilość zebranych surowców w przeliczeniu na 1 ucznia. W tej placówce każdy przedszkolak zebrał średnio ponad 11 kg odpadów. Laureaci otrzymali voucher w wysokości 1000 zł.
Zespół Szkół w Witaszycach – II miejsce w kategorii najlepsze placówki oświatowe: największa ilość zebranych surowców. Uczniom udało się zebrać  2051 kg surowców. Laureaci otrzymali voucher w wysokości 1500 zł
Klasa 6b z Zespołu Szkół w Witaszycach zajęła III miejsce w kategorii najlepsze klasy za zebranie 523 kg surowców.  Laureaci otrzymali voucher w wysokości 1000 zł.

Dla najaktywniejszych placówek oświatowych Gminy Jarocin zostały przyznane nagrody od Burmistrza Jarocina Urszuli Wyremblewskiej-Korzyniewskiej: 
I miejsce   zajął Zespół Szkół w Witaszycach - 2051 kg surowców. Laureaci otrzymali voucher w wysokości 2000 zł,
II miejsce  zajął Zespół Szkół nr 5 w Jarocinie - 1454 kg surowców.Laureaci otrzymali voucher w wysokości 1500 zł,
III miejsce  zajęła Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Jarocinie - 760 kg surowców. Laureaci otrzymali voucher w wysokości 1000 zł.

Warto pamiętać, że każdy kilogram uzbieranych puszek aluminiowych i nakrętek to wartość 1 zł. Wyliczone w ten sposób środki Wielkopolskie Centrum Recyklingu, każdego roku przekazuje na cel charytatywny wskazany przez uczestników konkursu. Także i w tym roku WCR przeznaczy środki na cel charytatywny – będzie to ponad 14 tysięcy złotych.

Podsumowanie tegorocznej edycji konkursu „Region czysty na 6” odbyło się na terenie  centrum sportowo-rekreacyjnego Jarocin Sport. Wiele atrakcji czekało na przedszkolaki i uczniów na stoiskach Wielkopolskiego Centrum Recyklingu, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie, Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, ZGO Nova, Fundacji na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin oraz jarocińskiego hufca ZHP. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy udzielania pierwszej pomocy i pokazy sprzętu przygotowane przez OSP w Mieszkowie, Dziecięco-Młodzieżową Drużynę Pożarniczą Jołkipołki w Golinie oraz Komendę Powiatową Policji w Jarocinie. Na stoisku Nadleśnictwa Jarocin za zużyte i uszkodzone telefony można było otrzymać na sadzonkę drzewa.

Laureaci 6. edycji konkursu „Region czysty na 6”
Najlepsze placówki oświatowe w kategorii największa ilość zebranych wszystkich surowców w przeliczeniu na 1 ucznia.

III  miejsce zajęło Niepubliczne Przedszkole Geometryczny Świat w Jarocinie – w tej placówce każdy uczeń zebrał średnio ponad 11 kg.
II miejsce zajął Wielkopolski Samorządowy Zespół Placówek Terapeutyczno- Wychowawczych  w Cerekwicy Nowej - w tej placówce każdy uczeń zebrał średnio ponad 70 kg. 
I  miejsce zajęło Publiczne Przedszkole nr 3 Słoneczne w Pleszewie, w którym każdy uczeń zebrał średnio ponad 89 kg.

Najlepsze placówki oświatowe w kategorii największa ilość zebranych wszystkich surowców w przeliczeniu na masę:
III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Żerkowie, która zebrała ponad 1400 kg surowców
II miejsce zajął Zespół Szkół w Witaszycach. Udało im się zebrać  2051 kg surowców.
I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pleszewie, z imponującym wynikiem, który wyniósł aż  2762 kg surowców

3 najlepsze klasy w kategorii największa ilość zebranych wszystkich surowców w przeliczeniu na masę:
III miejsce zajęła Klasa 6b z Zespołu Szkół w Witaszycach, której uczniowie zebrali 523 kg odpadów.
II miejsce z ilością 780 kg uzbieranych odpadów wywalczyła Klasa 8 z Wielkopolskiego Samorządowego Zespołu Placówek Terapeutyczno- Wychowawczych w Cerekwicy Nowej. 
I miejsce zajęła grupa Szafirki z Publicznego Przedszkola nr 3 Słoneczne w Pleszewie. Maluszki zebrały łącznie ponad  1786  kg surowców! 

3 najlepsze klasy w kategorii największa ilość zebranych wszystkich surowców w przeliczeniu na 1 ucznia (kg):
III miejsce zajęła klasa 5 ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi tu na każdego ucznia przypadło ponad 31 kg uzbieranych surowców.
II miejsce zajęła klasa 8 z Wielkopolskiego Samorządowego Zespołu Placówek Terapeutyczno- Wychowawczych w Cerekwicy Nowej. W tej klasie każdy uczeń przyniósł prawie 71 kg surowców
I miejsce zajęła grupa „Szafirki” z Publicznego Przedszkola nr 3 Słoneczne w Pleszewie – każdy przedszkolak z tej grupy, przyniósł 89 kg surowców na jednego przedszkolaka. 

3 najlepsze placówki, które zebrały największa ilość nakrętek w przeliczeniu na masę
III miejsce zajęła  Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pleszewie, w której uczniowie uzbierali łącznie ponad 449 kg nakrętek. 
II miejsce z wynikiem 506 kg uzbieranych nakrętek przypadło Szkole Podstawowej im. Pierwszych Piastów w Gieczu. 
I miejsce za największą masę zebranych nakrętek zdobyła Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Żerkowie. W tej placówce uczniowie zebrali ponad 940 kg nakrętek! 

3 najlepsze klasy w kategorii największa ilość zebranych nakrętek:
III miejsce zajęły "Szafirki" z Publicznego Przedszkola nr 3 Słoneczne w Pleszewie, grupa zebrała ponad 214 kg nakrętek.
II miejsce wywalczyła Klasa II ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dominowie. Uczniowie tej klasy zebrali  241 kg nakrętek.
I miejsce  z wynikiem 383,30 kg nakrętek uplasowała się Klasa 3b ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie. 


 

GALERIA ZDJĘĆ
EKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szóstyEKOświętowanie po raz szósty
Ilustracja przedstawiajaca pomoc techniczna

Poprawa dostępności cyfrowej dla wykluczonych - tekst alternatywny w związku z realizacją umowy o dofinansowanie nr DPT/BDG-II/POPT/5/22 zawartej dnia 14 stycznia 2022 r. w ramach inicjatywy pt. „Wsparcie rozwoju miast” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej (w tym 85% ze środków UE, 15% ze środków budżetu państwa).

  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Deklaracja dostępności
  • Zamów reklamę

Licencja i wykonanie Jarocińska Agencja Rozwoju na zlecenie Gminy Jarocin