Ważne

Festiwal Rzemiosła w Jarocinie. Młodzież odkrywała świat zawodów i swoich pasji
2026-06-12 19:09:00
Twoja praca dyplomowa dotyczy Ziemi Jarocińskiej? Czekamy na Twoje zgłoszenie
2026-06-12 17:46:00
Awaria telefonów w Urzędzie Miejskim w Jarocinie I(12.06.2026)
2026-06-12 12:25:00
Kto zasługuje na Nagrodę Burmistrza im. gen. Stanisława Taczaka w 2026 roku? Wskaż swojego kandydata
2026-06-12 09:43:00
Uczniowie z Mieszkowa odkrywali Wielkopolskę
2026-06-11 11:26:00
System informacji przestrzennej Gminy Jarocin
Jakość Powietrza
Rangę wydarzenia podniosło również zaangażowanie włodarzy gmin i samorządowców. Przy jednym stole zasiedli reprezentanci Powiatu Jarocińskiego oraz gmin: Jarocin, Żerków, Jaraczewo, Kotlin i Nowe Miasto nad Wartą. W warsztatach uczestniczyli starosta jarociński Mariusz Stolecki, burmistrz Jarocina Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, burmistrz Jaraczewa Bartosz Banaszak, wójt gminy Kotlin Paweł Wyremblewski oraz wójt gminy Nowe Miasto nad Wartą Wiesław Schreiber. Gminę Żerków reprezentował sekretarz gminy Bartłomiej Nowicki. Celem warsztatów było rozpoczęcie procesu budowy platformy współpracy, kreacji i promocji lokalnej oferty turystycznej.
Przez ostatnie lata poszczególne samorządy podejmowały własne działania związane z promocją regionu i budowaniem marki turystycznej. Swoje inicjatywy rozwijały między innymi Jarocin, Żerków czy Nowe Miasto nad Wartą. Równolegle coraz mocniej widoczny staje się oddolny ruch proturystyczny tworzony przez mieszkańców, organizacje i lokalnych pasjonatów. Wśród takich inicjatyw wymieniano m.in. Rowelove Jarocin, działania w Hermanowie, Marinę w Nowym Mieście, Spichlerz Polskiego Rocka czy Muzeum w Śmiełowie.
Podczas spotkania podkreślano, że nadszedł moment na stworzenie inkluzywnego rozwiązania, które połączy siły samorządów, biznesu, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz mieszkańców. Warsztaty są początkiem procesu składającego się z trzech etapów. Pierwszy z nich dotyczy networkingu, budowania zaufania i mapowania zasobów regionu. Kolejne spotkania mają koncentrować się na stworzeniu wspólnej wizji, persony i oferty turystycznej, a finalnie - na opracowaniu platformy stałej współpracy oraz marki turystycznej Ziemi Jarocińskiej.
Efektem całego procesu ma być przygotowanie praktycznego manuala - swoistej mapy drogowej określającej: kto, co, jak, kiedy i za jakie środki będzie realizował wspólne działania promocyjne i turystyczne.
Istotnym elementem warsztatów była część praktyczna. Uczestnicy pracowali na mapach, zaznaczając najciekawsze atrakcje i miejsca warte odwiedzenia w swoich gminach. Następnie prezentowali je przed audytorium, pokazując potencjał całego regionu - od atrakcji historycznych i przyrodniczych po wydarzenia kulturalne, aktywną turystykę i lokalne produkty.
Niespodziankę dla uczestników przygotowała burmistrz Jarocina Urszula Wyremblewska-Korzyniewska. Tuż przed rozpoczęciem wspólnego spaceru po mieście, na zakończenie części stacjonarnej warsztatów ogłosiła konkurs. Nagrodami były trzy tajemnicze koperty. Spośród uczestników wybrano trzy osoby, które podały przypadkowe numery - jak się później okazało, były to numery z listy obecności. Szczęśliwi posiadacze wskazanych numerów otrzymali koperty, a w nich znalazły się karnety na tegoroczny Jarocin Festiwal. Niespodzianka wywołała sporo emocji i została nagrodzona brawami uczestników.
Zwieńczeniem dnia był wspólny spacer po Jarocinie. Gości oprowadzał Sebastian Pluta z Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Trasa rozpoczęła się przy obiektach Jarocin Sport, gdzie uczestnicy poznali historię jarocińskich festiwali odbywających się niegdyś na płycie stadionu. Następnie grupa przeszła przez park i Aleję Grabową, by dotrzeć do Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Tam szczególne zainteresowanie wzbudziły sala PRL, historia Niedźwiedzi oraz opowieści o Snutce Golińskiej.
Swoją ofertę gastronomiczną i eventową zaprezentowali również pracownicy Music Park. Finałem spaceru była wizyta w sercu jarocińskiej starówki - na jarocińskim rynku.
Pierwsze warsztaty pokazały, że w regionie istnieje ogromny potencjał do stworzenia spójnej i atrakcyjnej oferty turystycznej. Co równie ważne - pojawia się coraz większa gotowość do współpracy ponad podziałami i wspólnego działania na rzecz promocji całej historycznej Ziemi Jarocińskiej.


































































































































Poprawa dostępności cyfrowej dla wykluczonych - tekst alternatywny w związku z realizacją umowy o dofinansowanie nr DPT/BDG-II/POPT/5/22 zawartej dnia 14 stycznia 2022 r. w ramach inicjatywy pt. „Wsparcie rozwoju miast” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej (w tym 85% ze środków UE, 15% ze środków budżetu państwa).